Nepřehlédněte cenově výhodné knižní balíčky na našem e-shopu

libuse6749

Že autorka @veronikamartinkova prozradila vraha hned v první kapitole, neubralo příběhu na čtivosti. Právě naopak. Dokonale na prvních stránkách knihy vylíčila KDE a JAK, KOHO i KDO, ale k odpovědi na otázku PROČ, se musí čtenář pročíst až na konec celé knížky. Mně rozhodně vrtal celou dobu čtení v hlavě červíček, jak z téhle zápletky autorka vybruslí.

Kniha Podíl viny je první z české krimi série s vyšetřovateli Hanou Vítkovou a Davidem Winklerem. Zrovna v tomto případě platí nesuď knihu podle obalu a rovnou se dej do čtení

Už po pár stránkách jsem věděla, že mi naprosto vyhovuje styl autorky. Krátké kapitoly ženou příběh dál a dál a čtenáři nabízí pohled vyšetřovatelky Hany a pachatele v podání mladičké studentky Anety.
Co se Anetě honí po spáchaném činu hlavou se dozvíte v její verzi vyprávění, připravte se na pořádnou psychologickou sondu dojejí duše.
Kdo si libuje v osobních pikantnostech, přijde si na své, v průběhu čtení se seznámíte nejenom s kolegy Hany, ale i s jejím partnerem…a vlastně i s jejím bývalým přítelem.

Asi nejlepším závěrem mých dojmů ze čtení je fakt, že jsem se rovnou vrhla na další případ ze série, vyšel pod názvem Odsouzen k smrti.

FlexiMZ

Mladičká Aneta Valová se ocitá v nezáviděníhodné situaci. U schodů v domě jejích rodičů leží mrtvola jen o rok staršího souseda Michala Soukupa. Aneta volá policii, ulicí houkají sirény a všichni sousedé jsou v pozdních nočních hodinách na nohou. Pro čtenáře detektivek poněkud neobvyklý začátek, protože vraha už známe od prvních stran. Na místo činu přijíždí kapitánka Hana Vítková i se svým zrzavým kolegou Danielem Pursou. Obhlíží terén, zjišťují podrobnosti a nakonec i mluví s pachatelkou Anetou, která je z celé situace v šoku. Byla to opravdu jen náhoda? Můžou Anetě věřit? Nebo šlo o plánovanou vraždu?

Díky střídání kapitol z pohledu vyšetřovatelky Hany a pachatelky Anety se čtenáři nabízí pohled do životů i hlavy obou žen. Hana kromě případu řeší i návrat bývalého kolegy Davida Winklera a svůj vztah s policejním psychologem Patrikem. Anetiny kapitoly jsou plné bezmoci a zoufalství mladé studentky, která si zničila život jediným výstřelem z pistole. Čeká na verdikt soudu a přemýšlí o své budoucnosti za mřížemi. Obě linky jsou poutavé a plné akce, informací a vyšetřování. Autorka si jistě dala záležet na rozsáhlých rešerších, protože jsou tu věrohodně a poutavě (i zábavně) popsané detaily z práce patologa, policejního psychologa, advokáta i vyšetřovatelů. Veronice Martinkové se navíc povedlo velice šikovně začlenit do celého příběhu i pár vážných témat a celé to zpracovat do akcí nabité detektivky, která má spád a udrží čtenáře do posledního řádku.

katallinka

Opět velmi povedená česká detektivka. Vždycky jsem hrozně ráda, že jsem se nenechala odradit tou ne moc pěknou obálkou. I když jsem malinko tušila, jak to celé dopadne, tak mě celý příběh velmi bavil. Konec mohl být klidně ještě delší.

lalela

Skvělá česká detektivka, kdy celou dobu víte co se stalo, kdo je vrah, ale absolutně netušíte, proč vrah střílel a zabil. Od první stránky jsem spekulovala o tom, co se mohlo stát, proč se rodina oběti odstěhovala z Prahy, a co stálo za vraždou. V knížce se odvíjí více příběhů, ale jsou tam spíše na doplnění vyšetřování, takže tam perfektně pasují. Až na konci se dozvíte, proč se všechno stalo a já jsem vůbec netušila, jak strašný motiv to byl. Rozhodně stojí za přečtení.

niki777

Kniha mě velmi mile překvapila. Až do konce jsem byla na vážkách, kdo je skutečný vrah. Mám ráda, když mě kniha i po přečtení nutí nad ní přemýšlet a to se mi u této stalo. Navíc je to první kniha autorky, takže se už těším na další.

MMacicekk

I přesto, že se jedná o autorčinu prvotinu, budete se domnívat, že čtete detektivku z pera ostřílené autorky, která má na kontě minimálně pět knih. Stěží se dá uvěřit, že se jedná o její debut. Děj má totiž hlavu i patu, policejní pátrání postupuje výhradně chronologicky, vyšetřovací postupy jsou provázané a logicky na sebe navazují, nikde nic nedrhne a nemáte pocit, že by si autorka práci ulehčila. Spíše naopak. Je vidět, že autorka si vyšetřovací postupy a detaily trestných činů pečlivě nastudovala.
Příběh je velmi čtivý, na české poměry velmi slušně zvládnutý a řemeslně zpracovaný. Rozhodně by fanouškům českých detektivek neměl uniknout. Jedinou vadu na kráse spatřuji v obálce, která bohužel v záplavě slušivých pestrých obálek na českém knižním trhu nevynikne. Pozornost si totiž zaslouží a byla by škoda, aby kvůli tomu mezi čtenáři zapadla.

Marylaa

Kniha z kategorie “nejde se od toho odrhnout”.
Normálně až tak neřeším, jestli je kniha psaná v prví nebo třetí osobě, ale tady musím zdůraznit, že je to v první osobě a díky tomu je to skvělá kniha. Tedy přesněji je to ve dvou prvních osobách, jednou vypravěčkou je vyšetřující policistka Hana Vítkova, druhou podezřelá z vraždy Aneta Válová. Podezřelá není to správné slovo, ona se totiž hned na začátku přiznala. A proto obdivuji, jak autorka její část zvládla aniž by vlastně před koncem cokoli prozradila.

molinka140

Knihu jsem dostala jako dárek. Musím přiznat, že sama bych po ní vzhledem k nelákavé obálce nesáhla, ale byla jsem velmi mile překvapená. Děj měl spád, líbilo se mi střídání postav – podezřelá a vyšetřovatelka. Příběh nikde nedrhl a byl velmi čtivý. Celou knihu jsem byla na vážkách, zda skutečně střílela Aneta a konec jsem nečekala. Již se těším druhou knihu autorky.

Klímuška

Studentka Aneta Valová zastřelila v domě svých rodičů mladého souseda Michala Soukupa. Považovala ho za lupiče a zbraň, kterou měla na zastrašení, náhle vystřelila přímo do Michalova čela. Zkušená kriminalistka Hana Vítková ale moc nevěří, že to byla nehoda. Se svým týmem se snaží vypátrat pravdu. A to nejde snadno. Rodiče Michala odmítají spolupracovat, Aneta nechce vypovídat a do týmu přibyde bývalý Hanin milenec vyšetřovatel David Winkler. Ten se roky potýká s alkoholem a jelikož se rozvádí hledá útěchu v lahvi ginu. A to není dobré pro vyšetřování případu ani pro Hanin vztah s psychologem Patrikem. Dokáže i přesto odhalit pravdu?
Kniha je napsána v časovém rozmezí od 20. srpna do 20. března. Je vyprávěna střídavě z pohledu Hany a Anety v er-formě. Charaktery postav jsou vykresleny reálně, takže působí důvěryhodně. Autorčin styl psaní se četl moc hezky, nikde nebyla hluchá místa a neustále mi vrtalo hlavou proč to Aneta udělala. Závěr mě překvapil
a nutil mě popřemýšlet nad Anetou. Hana se projevila jako lidský faktor, který nepřemýšlel moc mozkem a osobní problémy se postavily do první řady. A jelikož je tohle první díl série, doufám, že to Haně za to stálo.

efka.saf

Tahle kniha byla dárek a jakmile jsem ji otevřela, proletěla jsem jí jako blesk oblohou. Ačkoliv známe zdánlivého vraha i oběť od první stránky a jediné, co nám schází, je motiv, navíc se paradoxně zdá, že se toho při vyšetřování zase tak moc neděje, mě k sobě kniha poutala až neuvěřitelně silně a to už od samotného začátku. Autorka vdechla život opravdu zajímavým postavám, které naštěstí nebyly nijak výrazně černobílé a příběh zastřeleného mladého muže dokázala celkem slušně zkombinovat i se soukromým životem vyšetřovatelů. Ačkoliv různým milostným i jiné šarvátkám mezi vyšetřovateli nijak zvlášť nefandím a většinou mě při četbě dost obtěžují, zde to nebylo nijak zvlášť na škodu a docela mě to klubko bavilo. Zhruba ve třetí čtvrtině knížka trošku ztrácí dech, ale rozhodně ne nijak výrazně. Co se týče závěru, ten se mi vlastně velmi líbil. Ne že by mě toto řešení nenapadlo, ale celkové pojetí bylo vlastně docela sympatické a originální. A ve finále i uvěřitelné.
Myslím, že na začínající autorku je to opravdu výborná knížka a určitě si přečtu i další. Jenom bych se přimlouvala za jinou obálku. Vidět tohle “lákadlo” na knižním pultu, nedotkla bych se knihy ani kleštěmi, natož abych ji četla :).